Baleriny – popularne buty na wiosnę i lato

Baleriny to jeden z najpopularniejszych fasonów butów damskich w sezonie wiosna/lato. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, jak świeże jest odsłonięcie czubków naszych stóp. Nie wspominając o tym, jak bardzo są elastyczne i jak dobrze dopasowują się do naszych stóp, dzięki czemu są idealne na cieplejsze miesiące. Występują też baleriny wycięte, które idealnie sprawdzają się latem. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co trzeba wiedzieć o tym wyjątkowym stylu butów, różnych typach i różnych strojach, do których tak dobrze pasują.

Historia balerin

Pomimo swojej nazwy, ten rodzaj butów nie wywodzi się bezpośrednio ze świata baletu: nazwa wzięła się raczej od jego podobieństwa do rzeczywistego obuwia noszonego w tamtych czasach podczas występów tanecznych. Jednak pomimo podobieństw są to dwa różne i łatwo rozróżnialne rodzaje obuwia, ponieważ baleriny mają charakterystyczne wstążki, których nie ma w butach, które widzimy dzisiaj.

Niejednoznaczność co do ich pochodzenia sprawia, że ​​butom tym nadano różne nazwy. Na przykład w Hiszpanii często nazywa się je „manoletinas” w odniesieniu do torreadora Manolete, który miał bardzo podobne buty do noszenia podczas walk byków w latach 40. XX wieku.

Nawet styl baletek z paskiem na podbiciu, znany w Hiszpanii jako „merceditas”, wziął swoją nazwę od małżonki króla Alfonsa XII, królowej Mercedesa z Orleanu, popularnie znanej pod żartobliwym, zdrobniałym przezwiskiem „Merceditas”. Świadczy to o tym, że był to już powszechnie noszony styl butów w XIX wieku, który został przyjęty przez różne warstwy społeczne (od burżuazji po członków rodziny królewskiej).

Niezliczone nazwy dla jednego typu butów, charakteryzujących się elastycznością i wygodą, a także na tyle uniwersalnymi, że można je nosić w każdym otoczeniu. To wyjaśnia, dlaczego te damskie buty, mające za sobą tak długą historię, nadal są tak aktualne. Poniżej przyjrzymy się bliżej, jakie rodzaje balerin są dostępne.

Jakie są rodzaje balerinek?

Długa historia tego typu butów damskich wyhodowała wiele różnych odmian. Klasyczne baletki są otwarte odsłaniając podbicie, co jest wspólną cechą tego typu obuwia. Manoletina wyróżniają się dużą elastycznością i często są nisko na podbiciu i mają zaokrąglony kształt. Peep toe charakteryzują się otwartymi palcami, podczas gdy balerinki z paskiem na kostkę mają mocniejsze zapięcie na kostce, często w formie pasków lub wstążek. W rzeczywistości buty mają tak wiele kreatywnych form, z różnymi elementami konstrukcyjnymi (piętą lub kształtem palca), ozdobami i schematami kolorystycznymi, które łączą się, tworząc nieskończoną gamę opcji.

W co się ubrać balerinki i kiedy je nosić

Uniwersalność to znak rozpoznawczy balerinek. Możesz je nosić z:

  • obcisłymi lub luźnymi spodniami
  • Spodniami jeansowymi
  • Spódnicami i minispódniczkami
  • Sukienkami

To, z czym je nosisz, zależy od wybranego stylu lub ustawienia. Na przykład, jeśli chcesz wyglądać nieformalnie, ale szykownie, noszenie baletek z dżinsami, aby pokazać swoje kostki, jest popularnym połączeniem. W przypadku nieformalnych stylów powszechnym wyborem są baletki z kwadratowymi noskami; w zależności od tego, jak formalnie lub nieformalnie chcesz wyglądać, możesz wybrać ozdoby lub przyciągające wzrok kolory.

 

Aby uzyskać bardziej formalny styl, świetną alternatywą jest wybór baletek ze spiczastymi noskami, aby uzyskać bardziej elegancki wygląd; taki kształt pomoże wysmuklić sylwetkę. Baletki na obcasie mogą również zapewnić bardziej formalny wygląd. W tym przypadku ozdoby, takie jak sprzączki lub przesadne kokardki na palcach, są również przydatne, aby dodać dodatkowego stylu. To samo dotyczy koloru: czerń i powściągliwe odcienie bardziej pasują do formalnych aranżacji, chociaż baleriny są tak uniwersalne, że można dodać plamy koloru bez poświęcania elegancji. Krótko mówiąc, baleriny oferują wiele możliwości, jak np. baleriny wycięte.