Moda

Czy warto nosić cekiny?

Cekiny to zarówno bardzo efektowny jak i trudny materiał do noszenia. Cekiny wciąż są popularne i można je wykorzystać nawet w codziennych stylizacjach. Cekinowe stylizacje są zakładane nie tylko z okazji wystrzałowej imprezy(jak np. sylwester).

Skąd wzięły się cekiny?

Na ubraniach damskich cekiny pojawiły się w latach 20. XX wieku. Najbardziej popularne były w latach  70. i 80. XX wieku, w okresie panowania mody klubowej. Obecnie do cekinów każdego dnia przekonują włoskie influencerki. Cekiny pojawiają się:

  • na pokazach Dolce&Gabbana;
  • na czerwonych dywanach z okazji premier;
  • na branżowych imprezach jak np. fashion week;
  • na ulicach o każdej porze roku.

Stylizacja z cekinami to opcja zarówno dla fanek glamour, jak i minimalistek(dla których cekiny to urozmaicenie prezentowanych total looków).  Bluzka z cekinami dwustronnymi, która w sylwestra może być założona do skórzanych rurek czy mini, może być także założona w odpowiedniej, codziennej stylizacji. Lśniąca bluzka może wystawać spod żakietu lub być nałożona na sweter z dekoltem w szpic czy też pod oversize’owym bezrękawnikiem. Dobrym połączeniem jest też bluzka z cekinami dwustronnymi z jeansowymi spodniami. Ważne, aby taką cekinową bluzkę traktować jako mały akcent w stonowanym outficie. W tego rodzaju stylizacjach można również zrezygnować z biżuterii, która walczyłaby o uwagę z pajetkami.

Jak nosić cekiny w codziennym ubiorze?

Przy wyborze bluzki z cekinami warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć tandetnego efektu. W tym celu należy przede wszystkim zachować umiar i w codziennej stylizacji postawić tylko na jeden cekinowy. Pozwoli to na wykorzystanie takiej stylizacji zarówno do pracy, jak i mniej formalne wyjście(z przyjaciółmi do kina czy do kawiarni). Stawiając na jeden element z cekinami, jak np. bluzka można uzyskać efektowny, lecz niezbyt strojny efekt. Bluzka z cekinami sprawdzi się w parze z np. jednokolorowymi spodniami czy ołówkową spódnicą. Do codziennych stylizacji cekinowy akcent można przemycić w postaci takich dodatków jak spodnie z cekinowymi lampasami lub bluzki obszyte cekinami.

Natomiast wybierając się na imprezę, jak np. wesele można zdecydować się na strojne kreacje, gdzie cekiny to dominujący motyw w całej stylizacji. Na takie wyjście można zdecydować się na cekiny w dużej ilości. Cekiny nawet w niewielkiej ilości dodają blasku. Cekiny można nosić od samego rana, zestawiając je z takimi elementami garderoby, które zneutralizują ich imprezowy charakter. Bluzka z cekinami można wystawać spod żakietu czy grubego swetra.